Záznamy diskuzí konaných u příležitosti pátého výročí Fortny, v sobotu 1. 3. 2025.
Daniela Brůhová (Centrum péče o duši UK), Eliška Pácaltová (Kolínský klášter), Josef Prokeš (Lomec), Hana Říhová (Fortna), Jan Zemen (Komunita Noe Holostřevy), moderovala Adéla Muchová, úvodní slovo Petr Glogar.
V posledních desetiletích pozorujeme rozvoj nových iniciativ, které často spontánně a nekonvenčně reagují na rostoucí poptávku po spiritualitě. Jedním z pojmů, který se v této souvislosti používá, jsou duchovní centra. Ačkoliv se vyznačují rozmanitostí nabízených programů, jejich společným prvkem je spirituální nabídka pro širokou, zpravidla i necírkevní veřejnost. Podoby jejich existence a činnosti se obvykle vymykají standardním církevním formám, definovaným především na územním principu farní pastorace.
Jakými programy se duchovní centra snaží odpovídat na poptávku v oblasti spirituality? Jak se to vyvíjí v čase? Jaký očekávají další možný vývoj a na co chtějí klást důraz do budoucna?
prof. Petr Kratochvíl, P. Michael Martinek SDB, prof. Ivana Noble, sr. Francesca Šimuniová OSB, moderoval Petr Mucha
Náboženskou oblast současné společnosti charakterizují dva zdánlivě protichůdné trendy. Na jedné straně prohlubující se sekularizace a na straně druhé pak rostoucí zájem o spirituální aspekt člověka. Přestože i mnohé z etablovaných církví procházejí krizí svých institucionálních forem, zažívají současně na mnoha úrovních obnovu duchovního života. Mohou tak být odpovědí na poptávku po spiritualitě ve společnosti.
Na které podoby své existence a druhy své činnosti by se měly církve zaměřit do budoucna, aby lépe přispívaly ke kultivaci spirituálního prostoru společnosti? Jaké místo v tom může mít fenomén duchovních center? Co Duch praví církvím dnes?
Kolokvium organizovala Fortna ve spolupráci se „Sekcí pro křesťanskou spiritualitu“ (Česká křesťanská akademie) a výzkumným projektem „Teologická antropologie v interkulturní perspektivě“ (Univerzita Karlova v Praze, UNCE/24/SSH/019).